“Глибоководний випуск”- екологічні наслідки корупційних дій влади на Одещині

В липні цього року мешканці Одеси стали масово жалітися на страшений сморід. Особливо цей запах посилюється вночі, коли починається нічний морський бриз, вектор напрямку якого з суші на море. Одночасно весь липень спостерігався масовий замор риби в Хаджибейському лимані. Інспектори Одеського рибоохоронного патруля неодноразово фіксували це прикре явище. За їхньою заявою Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу перевірила стан води у лимані та виявила, що гранично допустима концентрація азоту амонійного у воді перевищена в 66 разів.

Як пов’язані ці явища – сморід в повітрі, брудна вода та замор риби у Хаджибейському лимані поблизу Одеси? До чого тут глибоководний випуск і стан морського середовища в Одеській затоці?

Взагалі брудна вода в Хаджибеї – це не нове явище. І замори риби в лимані спотерігаються влітку майже кожен рік. Сморід одесити також відчували і в минулі роки, теж в липні-серпні. Тобто це симптоми якогось процесу. Якого?

Забруднення та обміління Хаджибейського лиману

Нагадаю, що з початку шістдесятих і аж до березня 2022 року каналізаційні стоки СБО “Північна” час від часу скидались у Хаджибейський лиман. Це призводило до забруднення, однак одночасно слугувало додатковим джерелом наповнення лиману.

22.06.2020 – 30.06.2020 Державна екологічна інспекція Південно-західного округу за заявою ГО “Зелений лист” відбрала зразки води у точці скидання стоків СБО “Північна” в Хаджибейський лиман. Лабораторні заміри зафіксували перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) за багатьма забруднювачами.

Так, показники концентрації амонійного азоту у зразках, відібраних біля оголовка випуску СБО “Північна” 30.06.2020, наприклад, перевищили ГДК у десятки разів. Фактично, дані у зразках відповідають концентрації сечовини в неочищених каналізаційних стоках. В інші дати забруднювачі також перевищували ГДК, хоча і не настільки суттєво.

Якість очищення стічних вод в Одесі не відповідає вимогам часу.

Причина в тому, що технологічна лінія очищення стічних вод СБО “Північна” значно застаріла й потребує модернізації. Якість очищення стічних вод не відповідає вимогам часу. Й, гадаю, я не надто помилюся, якщо скажу, що більшу частину часу в Хаджибей (влітку) і в Чорне море біля Лузанівки (взимку) скидалися стоки, очищені тільки від твердої фракції. Тобто прямотоком з унітазів.

Стічні води, що скидалися в Одеську затоку протягом 2008 р. в об’ємі 25 147 000 куб. м (осінньо-зимовий період часу), містили:

– 258 т важких металів;
– 265 т БСК 5 (легкоокиснюваних органічних забруднюючих речовин);
– 150 т азоту амонійного.

Оскільки Хаджибейський лиман являє собою замкнену водойму, то тривале надходження забруднювачів призвело до накопичення на дні токсичних мулів із високим вмістом органіки та біогенів. Також, опріснювальний і забруднювальний фактор Одеської каналізації сильно впливає на екологічний стан мілководної Одеської затоки.

Тому спеціалісти у своїх звітах робили однозначний висновок:

“Для поліпшення екологічного стану прибережних вод Одеського району Північно-західного регіону Чорного моря необхідна реконструкція очисних споруд СБО “Північна” і “Південна” та впровадження нових технологій, спрямованих на поліпшення якості очищення стічних вод” (О.Ю. Сапко, Ю.С. Тучковенка, д.г.н. ОДЕУ “Тенденції у зміні антропогенного навантаження на прибережні зони”).

Коментарів поки що немає